Blog

بستنی خانگی با ثلعب

نوشته شده توسط:

گذشته بستنی در ایران

از مشهور ترین بستنی های سنتی ایرانی می توان بستنی اکبر مشدی را نام برد. این بستنی فروشی در سال 1318 هجری قمری در تهران تاسیس شد. تاریخچه آن به دوره ی قاجار بر می گردد، که فردی به نام اکبر مشدی که یکی از خدمه دربار قاجار بوده پس از پایان یافتن دوره ی قاجار به بستنی فروشی در حوالی میدان راه آهن مشغول می شود و به دلیل خبره بودن در این کار مشهور می شود. این شخص به دلیل این که معتقد بود باید بستنی های ایرانی با انواع خارجی آن تفاوت چشم گیری داشته باشد در بستنی هایش میزان خامه، گلاب و زعفران بیشتر از سایر مواد نگهدارنده بود. این نوع بستنی بعد ها در پاریس و لس آنجلس نیز معروف شد.

 طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب و مواد لازم برای تهیه آن 

 • ثعلب : 2 قاشق چای خوری
 • شیر پر چرب : 4 پیمانه
 • شکر : 2 پیمانه
 • خامه : 100 گرم
 • گلاب : 2/1 پیمانه
 • خلال پسته : 2 قاشق غذا خوری
 • زعفران یا وانیل : 1 قاشق غذا خوری
 • اسانس هل و یا گلاب : به میزان لازم

طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب برای روزهای گرم تابستانی

 مراحل طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب به طور مفصل

 • مرحله اول : در اولین مرحله از طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب خامه را بر کف یک سینی بزرگ و لبه دار و یا در داخل نایلون فریزر ریخته و صاف می کنیم، بهتر است نازک باشد و ارتفاع آن بیشتر از 2 میلی متر نباشد. پس از آن خامه را در داخل فریزر قرار می دهیم و فرصت  کافی به آن می دهیم تا به طور کامل یخ بزند.
 • مرحله دوم : در این مرحله شیر را در درون ظرفی ریخته و آن را روی شعله قرار می دهیم تا به جوش بیاید. پس از جوشیدن حرارت را کم می کنیم و زعفران دم کرده یا وانیل، هل و گلاب را به شیر جوشیده شده اضافه می کنیم. رنگ بستنی پس از سفت شدن رفته رفته کم تر می شود پس بهتر است میزان زعفران آن زیاد باشد. سپس ثعلب و شکر را با هم مخلوط کرده و کم کم و با یک قاشق به شیر اضافه می کنیم و پس از هر قاشق مخلوط را به خوبی هم می زنیم تا مواد در هم حل شوند و مایه ی یک دستی حاصل شود. اضافه کردن و هم زدن را تا جایی که ماده ی بستنی غلیظ شود ادامه می دهیم.
 • مرحله سوم : در این قسمت مایه را از روی حرارت بر می داریم و درون کاسه می ریزیم و داخل قابلمه ی بزرگی که پر از یخ است قرار می دهیم. تمام مدتی که مایه بستنی داخل یخ است با همزن مواد را هم می زنیم تا کش دار شود. بعد از هم زدن بستنی را داخل فریزر قرار می دهیم و به مدت 30 دقیقه به آن استراحت می دهیم. این کار را 3 الی 5 بار تکرار می کنیم تا ماده ی منسجم و کش داری داشته باشیم. در این قسمت از طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب پس از آماده شدن بستنی خامه ای را که قبلا گذاشته بودیم یخ بزند خرد می کنیم و همراه با خلال پسته به آن اضافه می کنیم. بستنی را به خوبی مخلوط می کنیم تا خامه و خلال پسته به همه جای آن برسد و به طور یکسان پخش شود.
 • مرحله چهارم : در ادامه طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب بستنی را به مدت 2 ساعت در فریزر قرار می دهیم تا آماده سرو شود.

طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب برای روزهای گرم تابستانی

یک نکته مفید در مورد طرز تهیه بستنی خانگی با ثعلب 

گاهی افراد می گویند هنگامی که خامه را در فریزر قرار می دهند تا یخ بزند بعد از مدتی متوجه می شوند که خامه آن ها مثل اول است و هیچ یخ زدگی در آن رخ نداده است. این اتفاق به این دلیل می باشد که خامه آن ها از نوع پر چرب می باشد. برای این که یخ زدن به صورت کامل انجام شود پیشنهاد می کنیم تا از خامه نوع کم چرب استفاده کنید. اگر دسترسی به خامه کم چرب نداشتید می توانید با اضافه کردن شیر به خامه از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید و پس از آن داخل فریزر قرار دهید.

0

About the Author:

  Related Posts

ارسال دیدگاه